Neki ljudi jednostavno nisu dobri u davanju imena. Što i nije tako loše. Da nema te crte u nekih ljudi, ne bi bilo kafića “More” u Sutomoru niti “Džabalesku” lanca low-budget butika a i vaš komšija Hrastislav ne bi više bio toliko zanimljiv, bio bi samo još jedan sredovečni fan vinjaka sa dva nezaposlena sina od 30 godina koji žive sa ćaletom i kevom.
Ovde vam predstavljamo one koje je pri smišljanju imena za svoj fudbalski klub zrnce inspiracije zaobišlo za nekih 6000 km, skrenulo desno kod Vranja i upoznalo turističku ponudu Gnjilana.
5. The Strongest (Bolivija, 1908.)
Gospoda iz naslova zaista postoje i to u La Pazu, Bolivija. Iako izgleda kao da je imenu tima kumovano posle grupnog gledanja ” Vidimo se u čitulji “, verovatnije je to da je ime palo posle svežnja sažvakanih listova koke, u momentu zanosa. Uz nadrkano ime ide i nadrkani grb, lobanja tigra preko crno-žute pozadine. Prilično su uspešan klub, mada ne i najjači u Boliviji, kao što svojim retardiranim imenom žele da poruče. Čudnim momentom sudbine, kažnjeni su za ovo kurčenje 1968. kada im je pao avion pun igrača i osoblja, bez preživelih.
4. Young Boys (Švajcarska, 1898.)
Prilikom vikipedisanja Jang Bojsa bio sam veoma iznenađen datumom osnivanja. Očekivao bih da je tim ovako pederskog imena osnovan pre 20-ak godina, tek kada je gej lobi ubacio u viši stepen prenosa, kao što to vole da kažu komentatori tenisa. Međutim, da se ne lažemo, muškarci su se pakovali u rč i 1898, baš kao što to rade i sada. Za razliku od njihovog argentinskog bratskog kluba po imenu All Boys, koji nisu previše izbirljivi u odabiru partnera, Švajcarci gađaju samo na mlade pastuve, mada ne znam kako im se matori Šapuiza na Marakani uklapao u tu koncepciju, onomad pre par godina kada je Zvezda imala tim koji ne bi primio osam golova od mladih momaka u dve tekme.
3. PK-35 (Finska , 1935.)
Znam, znam, iza ovih šifrovanih naziva finskih i holandskih klubova ( Mypa 47, TPS, Kups, NEC, NAC , RKC ) stoje smislene i banalne poruke tipa “Helsinško sportsko društvo ljubitelja fudbala” i sl. Opet, kako vam bre nije palo na pamet da timu date neko bogougodno ime, tipa Fiorentina ili Čelzi, kako vam je gušt da navijate za tim čije ime izgleda kao oznaka za najnoviji tip bestrzajnog topa koji Šutanovac pokušava da uvalja Gadafiju ili kao šifra plaćanja za prijavu ispita ako si devojka koja ne može da položi ispit na Pravnom fakultetu iz prva tri puta jer je profesor đubre a asistent smrad?
2. Rad (Srbija, 1958)
Nacisti su govorili da je rad stvorio čoveka a i komunisti su priličnu pažnju u svojoj ideologiji posvećivali radu. Kao što kaže Marks, 8 sati rad, 8 sati spavanje, 8 sati zezanje. Bleja-bleja-teretana-bleja. Ipak, komunisti su 1958. godine odlučili da je sasvim prikladno da klub sa Banjice, sa jednotribinskim stadionom i doduše lojalnom ekipom navijača, počaste ovako monumentalnim imenom. Opcija ” Rad ” je pobedila sa 45 % glasova, naspram 30% koje je dobila FK Ljubav i 25 % koje je dobio FK Život.
1. Go Ahead Eagles (Holandija, 1902.)
Kad svoj tim nazoveš Napred orlovi i to na jebenom stranom jeziku, sasvim zaslužuješ da igraš holandsku drugu ligu i da služiš za to da te patološki kockari stavljaju na tiket petkom uveče jer nema ništa drugo da se igra. Ono što me je uvek zanimalo kod ovog tima jeste kako im se skandira? Napred, napred orlovi ?? Ipak, kako će kurve i kofi šopovi zauzeti preveliki deo budžeta u mom ubogom studentskom putovanju do Amsterdama, ne verujem da ću moći sebi da priuštim izlet do Deventera odakle su pobednici našeg malog izbora , kako bih se na licu mesta upoznao sa situacijom.